Etsivä nuorisotyö

Etsivä nuorisotyö on erityisnuorisotyötä, jonka tavoitteena on olla läsnä nuorten keskuudessa ja tarjota mahdollisuus turvalliseen ja luottamukselliseen aikuiskontaktiin. Etsivä nuorisotyö etsii nuoren kanssa ratkaisuja nuoren pulmiin ja kysymyksiin ja auttaa nuorta saavuttamaan tarvitsemansa palvelut.

Etsivän nuorisotyön tehtävänä on tavoittaa tuen tarpeessa oleva nuori ja auttaa häntä sellaisten palvelujen ja muun tuen piiriin, joilla edistetään hänen kasvuaan, itsenäistymistään, osallisuuttaan yhteiskuntaan ja muuta elämänhallintaansa sekä pääsyään koulutukseen ja työmarkkinoille. Etsivä nuorisotyö perustuu nuoren vapaaehtoisuuteen ja nuoren kanssa tehtävään yhteistyöhön.

Etsivän nuorisotyön palveluja Joensuun kaupungille tuottaa Joensuun kaupunki sekä Joensuun Nuorisoverstas ry. Kaikki etsivät työskentelevät yhtenä tiiminä, joten yhteyttä voi ottaa keneen työntekijään tahansa.


Missä?

 

Käyntiosoite:

Koskikatu 7.

Postiosoite:
Joensuun Kaupunki,
Etsivä nuorisotyö
Koskikatu 5-7
80100 Joensuu

Keneltä?

 

Instagram

Etsivän nuorisotyön työntekijöiden yhteystiedot
Niina Tikka
p. 050 331 6143
niina.tikka@joensuu.fi

Johanna Pirhonen
p. 050 338 1520
johanna.pirhonen@joensuu.fi

Juha Uusitalo
p. 050 331 7534
juha.uusitalo@joensuu.fi

Joonatan Soininen
p. 050 362 6833
joonatan.soininen@joensuu.fi

Jenni Turpeinen
p. 050 433 2006
jenni.turpeinen@nuorisoverstas.fi

Tiina Aalto
p. 050 311 9553
tiina.aalto@joensuu.fi

Etsivien Facebook profiilit löytyvät hakusanalla Joensuun etsivänuorisotyöntekijä (*nimi tähän*).