Etsivä nuorisotyö

Etsivä nuorisotyö

Etsivä nuorisotyö on erityisnuorisotyötä, jonka tavoitteena on olla läsnä nuorten keskuudessa ja tarjota mahdollisuus turvalliseen ja luottamukselliseen aikuiskontaktiin. Etsivä nuorisotyö etsii nuoren kanssa ratkaisuja nuoren pulmiin ja kysymyksiin ja auttaa nuorta saavuttamaan tarvitsemansa palvelut.

Etsivän nuorisotyön tehtävänä on tavoittaa tuen tarpeessa oleva nuori ja auttaa häntä sellaisten palvelujen ja muun tuen piiriin, joilla edistetään hänen kasvuaan, itsenäistymistään, osallisuuttaan yhteiskuntaan ja muuta elämänhallintaansa sekä pääsyään koulutukseen ja työmarkkinoille. Etsivä nuorisotyö perustuu nuoren vapaaehtoisuuteen ja nuoren kanssa tehtävään yhteistyöhön.

Etsivän nuorisotyön palveluja tuotetaan yhteistyössä Joensuun Nuorisoverstas ry:n kanssa. Kaikki etsivät työskentelevät yhtenä tiiminä, joten yhteyttä voi ottaa keneen työntekijään tahansa.

Etsivä nuorisotyö Joensuun kaupungin verkkosivuilla

 

Missä?

Käyntiosoite:
Koskikatu 5-7.
80100 JOENSUU

Postiosoite:
Joensuun Kaupunki,
Etsivä nuorisotyö
Koskikatu 5-7
80100 Joensuu

Keneltä kysyä?

 Instagram

Yhteystiedot:
Etsivän nuorisotyön yleisnumero
p. 050 471 4421

Johanna Pirhonen
p. 050 338 1520
johanna.pirhonen@joensuu.fi

Juha Uusitalo
p. 050 331 7534
juha.uusitalo@joensuu.fi

Joonatan Soininen
p. 050 362 6833
joonatan.soininen@joensuu.fi

Niina Pippuri
p. 050 311 9553

niina.pippuri@joensuu.fi 

Niina Tikka
p. 050 331 6143
niina.tikka@joensuu.fi

Jenni Turpeinen
p. 050 433 2006
jenni.turpeinen@nuorisoverstas.fi

 

Etsivien Facebook profiilit löytyvät hakusanalla Joensuun etsivä nuorisotyöntekijä (*nimi tähän*).